Pralnia samoobsługowa- podstawowe wyposażenie

Funkcjonujące od lat na zachodnich, zwłaszcza amerykańskich rynkach pralnie samoobsługowe, na naszym rodzimym rynku dopiero raczkują, choć inwestycje w ten rodzaj pralni są dość dynamiczne, zwłaszcza w ośrodkach akademickich. Pralnia samoobsługowa, jak sama nazwa wskazuje, różni się od zwykłej pralni tym, że pranie musimy zrobić osobiście bez udziału pracownika z zewnątrz, no i oczywiście uda nam się tylko wtedy, kiedy uiścimy odpowiednią opłatę.

Lokal na pralnię samoobsługową musi spełniać wszystkie warunki przewidziane dla tego typu działalności, a więc musi być odpowiedniej wielkości, posiadać dobrą wentylację oraz dostęp do mediów w niezbędnej ilości, najlepiej tez aby miał dobrą lokalizację, czyli znajdował się w pobliżu miejsca zamieszkania docelowej grupy klientów ( na przykład w pobliżu miasteczka studenckiego ).

Wyposażenie pralni samoobsługowej różni się nieco od wyposażenia innych pralni zarówno jeśli chodzi o maszyny pralnicze, jak i akcesoria wspomagające proces przygotowania do prania oraz wykańczania i pakowania.  

Warto podkreślić, że pralnie samoobsługowe, to tylko pralnie wodne, czyli takie w których pierze się za pomocą wody i detergentu. Pralnie chemiczne, gdzie pierze się na sucho i  podstawową maszyna jest agregat chemiczny, a czynnikiem czyszczącym zazwyczaj bardzo toksyczny rozpuszczalnik chemiczny, nigdy nie mają charakteru samoobsługowego.

Najważniejsze maszyny w pralni wodnej, to oczywiście pralnice i pralnico wirówki, oraz suszarki. W zasadzie pod względem technicznym nie różnią się one od tych używanych w tradycyjnych pralniach wodnych- mają tylko dodatkowy system poboru opłaty za pranie. Wygląda to następująco- wrzucamy określoną ilość monet przeznaczoną dla danego typu prania, dokonujemy załadunku prania, wybieramy odpowiedni program, wciskamy odpowiedni guzik i gotowe. Wszystkie otwierane na polskim rynku pralnie samoobsługowe oferują maszyny pralnicze na najwyższym, światowym poziomie, więc jeśli dokonamy właściwego wyboru programu do rodzaju i koloru tkanin naszego prania, to na pewno będziemy bardzo zadowoleni z usługi. Również detergenty oferowane w pralniach samoobsługowych są wysokiej jakości i zazwyczaj pralnia oferuje kilka rodzajów środków piorących, tak aby w sposób bezpieczny można było uprać odzież dla dzieci, osób cierpiących na alergię, czy sportowców używających odzieży uszytej ze specjalistycznych tkanin.

Oprócz pralnic, pralnico wirówek i suszarek w pralni samoobsługowej znajdziemy też urządzenia do wykańczania prania takie jak stoły pralnicze, parownice, żelazka, deski do prasowania, manekiny, różnego typu wieszaki, pojemniki,szczotki i tym podobne akcesoria ułatwiające zarówno przygotowanie odzieży do prania, jak i jej wykończenie już po wypraniu i wysuszeniu.

Wyposażenie pralni zawsze dobieramy do jej specyfiki i pod konkretnego klienta.

Autor