Jak czyścić buty

Nawet jeśli są eleganckie, modne i bardzo drogie, buty natychmiast tracą swoje walory, jeśli są brudne. Buty, podobnie jak paznokcie i zęby- chcąc, czy nie chcąc są naszą wizytówką i dlatego warto o nie zadbać.

Sposób czyszczenia i konserwacji butów zależy przede wszystkim od tego z czego są zrobione. Inaczej czyścimy buty z naturalnej skóry licowej, inaczej z naturalnego zamszu, a jeszcze inaczej buty sportowe, tenisówki, czy buty z sztucznej skóry. Ważne, aby często i umiejętnie czyścić buty i przestrzegać kilku najważniejszych zasad. Oto one.
– W każdym domu powinno być wyznaczone miejsce do przechowywania butów i powinno to być miejsce na tyle obszerne, by buty można było swobodnie ułożyć i zabezpieczyć przed odkształceniami. Najlepsze są oczywiście prawidła (pamiętajmy o ich różnych rozmiarach, inne prawidła wkładamy do męskich butów, inne do damskich, inne do szpilek, inne do kozaków), ale można też włożyć do środka butów zgnieciony, papierowy ręcznik, czy bawełniane szmatki, ważne, aby buty były wypełnione, czyste i wypastowane.
– Po każdym użyciu butów w mokry dzień, trzeba buty dokładnie wysuszyć, nigdy nie wkładamy mokrych butów do zamykanych szafek, bo bardzo szybko pojawi się pleśń i nieprzyjemny zapach.
– Jeśli mamy swoje ulubione buty, to starajmy się nie ubierać ich codziennie przez kilka dni- lepiej robić przerwy
– Nowe, skórzane buty należy zabezpieczyć specjalnym impregnatem. W sklepach obuwniczych znajdziemy wiele rodzajów impregnatów i środków konserwujących, dobry sprzedawca powinien pomóc w odpowiednim doborze
– Nie wolno suszyć butów z naturalnej skóry na kaloryferze, przy kominku, czy na ostrym słońcu. Skóra lubi temperaturę pokojową, wtedy podczas suszenia nie będzie zmarszczeń i buty nie stwardnieją
– Trzeba na bieżąco kontrolować stan obcasów, fleków i korzystać z usług szewca
– Najlepiej czyścić buty po każdym użyciu, warto do tego używać dobrej jakości past i wosków
– Tenisówki i buty sportowe można prac w pralce pod warunkiem, że producent tego nie zabrania. Wybieramy program delikatnego prania, temperaturę najwyżej 30 stopni, wypełniamy bęben w połowie i albo wkładamy buty do specjalnego, zabezpieczającego woreczka, albo po prostu wkładamy do bębna dodatkowo bawełniany ręcznik. Nigdy nie wkładamy do bębna tylko jednej pary butów, bo wirowanie może je zniszczyć !!!
– Buty z zamszu czyścimy specjalną miękką szczotką po każdym użyciu, a w razie potrzeby ścieramy zabrudzenia gumką do ścierania. Zamszowe włosie podniesie się pod wpływem pary wodnej z nawilżacza lub z czajnika.

Autor