Jak odzyskać biel ubrań?

Wadą pięknego, białego koloru jest to, że niestety z czasem szarzeje i traci swoją śnieżnobiałą biel na rzecz kremu, jasnego beżu, czy nawet jasnego popielu. Szarzenie bieli to zjawisko spowodowane przede wszystkim upływem czasu, lecz jest kilka czynników, które to fatalne zjawisko przyspieszają.
Najważniejsze jest oczywiście odpowiednie segregowanie prania, czyli w pierwszej mierze oddzielanie przed wrzuceniem do pralki rzeczy białych od kolorowych. Nawet jeśli do jednego bębna wrzucamy kolorowe ubrania, które nie farbują i kilka białych sztuk, to i tak dla białych ubrań jest to bardzo niekorzystne, bo może nie złapią różu, czy zieleni od sąsiada, ale szarzenie bieli będzie o wiele szybsze, niż wtedy, kiedy białe rzeczy pierzemy osobno.

Szarzenie bieli przyspiesza stosowanie nieodpowiednich proszków do prania. Zdecydowanie najlepsze są żele, bo po nich nie zostaje żaden ślad ( w przeciwieństwie do proszków, które lubią się osadzać, zwłaszcza na wystających elementach) . Nie wszyscy wiedzą, że dla białych rzeczy, nie zawsze tak zwany proszek do białego będzie najlepszy. Wszystkie dostępne na naszym rynku proszki do białego przeznaczone są owszem do prania białych rzeczy, ale tych wykonanych ze stu procentowej bawełny!!! Jeśli w proszku do białego będziemy prali ubrania wykonane z włókien syntetycznych lub ich mieszanek, to osiągniemy efekt odwrotny w stosunku do zamierzonego. Trzeba pamiętać, że białe ubrania uszyte nie ze stu procentowej bawełny zawsze pierzemy w detergencie przeznaczonym do kolorów, najlepiej w postaci żelu lub płynu do prania.

Bardzo ważny jest stan pralki w której pierzemy białe rzeczy- pralka musi być bardzo czysta, zwłaszcza istotne jest usuwanie na bieżąco brudnego osadu,który gromadzi się najczęściej na uszczelkach i kołnierzu przy drzwiach bębna. Trzeba też pamiętać, że najlepszą temperaturą prania białych rzeczy jest czterdzieści stopni, no chyba, że pierzemy białą, bawełnianą pościel, wtedy możemy sobie pozwolić na nieco wyższą temperaturę.

Odzyskiwanie śnieżnej bieli po zszarzeniu materiału jest trudne, ale nie niemożliwe. Można oczywiście postawić na chemię- jest skuteczna, te wszystkie wybielacze w różnych formach, chusteczki przywracające biel działają cuda, ale po pierwsze są bardzo drogie, a po drugie zawsze niszczą strukturę materiału. Lepiej postawić na domowe sposoby, może odrobinkę mniej skuteczne, ale o wiele bezpieczniejsze.
– do prania można dodać świeżego soku z cytryny
– do prania dodajemy proszku do pieczenia, wsypujemy go razem z proszkiem
– namaczamy przed praniem zszarzałe ubrania w roztworze wody z wodą utlenioną w proporcji jedna łyżeczka wody utlenionej na trzy litry ciepłej wody
– dodajemy do prania około pół szklanki sosy oczyszczonej.
– stosujemy razem i sodę oczyszczoną i sok z cytryny

Autor