Środki chemiczne i akcesoria używane w praniu wodnym

W dzisiejszych czasach pralka to standardowy element wyposażenia każdego domu. Wydawać by się mogło, że taka domowa pralka poradzi sobie z każdym zabrudzeniem i każdym materiałem. Wystarczy jednak, że będziemy musieli udać się na oficjalne wyjście i szybko okaże się, że taka pralka nie pomoże nam, gdy chcemy wyprać garnitur, suknię ślubną lub odzież skórzaną. Pralka taka nie przyda się również do czyszczenia dużej ilości odzieży roboczej pracowników czy bielizny hotelowej. Właśnie dlatego tak potrzebne są pralnie wodne, w których z łatwością można pozbyć się plam z dużej ilości odzieży. Jest to więc świetny pomysł na biznes, jednak będzie nam potrzebnych kilka rzeczy. Dzisiaj wyjaśniamy, jakiego rodzaju środki chemiczne są potrzebne w pralni wodnej.

Pralnia wodna to tradycyjna pralnia, która pierze przy użyciu wody i detergentów. Wyczyszczone w ten sposób tekstylia mogą być potem prasowane ręcznie, żelazkiem lub też mogą być przepuszczone przez magiel. Zatem proces prania wodnego oparty jest na tradycyjnym praniu, jedynie jest on trochę bardziej rozbudowany i zautomatyzowany przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu i odpowiednich detergentów. To między innymi od wykorzystanych środków chemicznych zależy skuteczność i jakość przeprowadzonego procesu czyszczenia. Firma Sovrana oferuje specjalistyczne produkty, które są niezbędne dla każdej pralni wodnej.

Potrzebne środki chemiczne
W pralni wodnej będziemy potrzebować przede wszystkim uniwersalnych płynów do prania wstępnego i głównego. Kolejny niezbędny produkt to uniwersalne proszki piorące. Z cięższymi plamami radzą sobie wszelkiego rodzaju odtłuszczacze, jak tenzydowe produkty do usuwania zabrudzeń tłuszczowych (smary, oleje) w praniu wodnym. Na plamy białkowe idealnie nadają się enzymatyczne dodatki do prania wodnego usuwające zabrudzenia białkowe (chodzi o krew, pot, mocz), czyli pochodzenia biologicznego. Wszelkiego rodzaju plamy barwnikowe usuną produkty przeznaczone do usuwania zabrudzeń barwnikowych (czyli trawa, kawa, herbata, sosy, soki) w praniu wodnym. Warto wyposażyć się w produkty wspomagające, które przeznaczone są do prania wodnego o działaniu wspomagającym i wybielającym tkaniny w praniu wodnym. 

Produkty wykańczające
Chodzi o wszelkiego rodzaju środki, które chronią tkaniny i nadają im lepszy wygląd, strukturę i zapach po procesie prania. Należą do nich środki ochronne, które zapobiegają filcowaniu się tkanin; neutralizatory, które usuwają pozostałości alkaliczne na tkaninach i zmniejszają tworzenie nieorganicznych osadów na włóknach tkanin; produkty zmiękczające do tkanin o właściwościach antystatycznych oraz zapachowych; apretura, czyli środki chemiczne do uszlachetniania materiału oraz podnoszące właściwości użytkowe tkanin. Istotne są również wszelkiego rodzaju impregnaty, które nadają tkaninom właściwości wodo- i olejoodporne.

Autor