Pralnia szpitalna, a pralnia ogólno usługowa

Jeśli szukać wspólnych elementów pomiędzy pralnią szpitalną, a tak zwaną pralnią ogólno usługową, to jest to niewątpliwie ich rodzaj, a mianowicie obie reprezentują technologię prania na mokro. W odróżnieniu od prania na sucho ( pralnie chemiczne), pranie na mokro odbywa się dzięki sprawczemu udziałowi wody i jakiego środka chemicznego, którym najczęściej jest jakiś  detergent. Proces prania, wykańczania, podstawowe wyposażenie są takie same, ale w szczegółach jest  jednak bardzo istotna różnica, bowiem w pralni szpitalnej mamy permanentnie do czynienia z niezliczoną ilością niebezpiecznych, chorobotwórczych bakterii i wirusów i musi tam być zastosowany reżim sanitarny, tak aby nie tylko chorobotwórcze drobnoustroje nie wydostały się na zewnątrz, ale żeby wyprany asortyment szpitalny był od nich całkowicie wolny, a pracownicy pralni szpitalnej bezpieczni.

W pralni szpitalnej obowiązują procedury, które muszą być rygorystycznie przestrzegane, środki piorące i odkażające też są inne niż w przypadku „zwykłych” pralni, no stosowane pralnice muszą mieć koniecznie dodatkową funkcję, czyli tak zwaną barierę higieniczną.

W przypadku przyszpitalnych pralni bariera higieniczna ma dwa znaczenia-

– pierwsze oznacza dodatkową funkcję pralnicy przemysłowej, która ma na celu odkażenie i pełną dezynfekcję pranego asortymentu

– drugie oznacza procedurę wykonywaną podczas procesu prania, procedurę, która skutecznie oddziela tak zwaną strefę brudną w której istnieje możliwość kontaktu z chorobotwórczymi drobnoustrojami, od strefy czystej, wolnej od tych zagrożeń.

Producenci maszyn pralniczych dostosowują swoje maszyny pralnicze  do oczekiwań klientów, więc na rynku jest do kupienia bardzo wiele starszych i nowszych modeli pralnic, pralnico-wirówek oraz tuneli pralniczych z funkcją bariery higienicznej. W wielu modelach jest możliwość wbudowania maszyny w ścianę, tak aby załadunek w strefie brudnej jeszcze skuteczniej oddzielić od wyładunku  już w strefie czystej . Oczywiście pralnica przemysłowa z barierą higieniczną zawsze jest  tak skonstruowana, aby zawsze załadunek i wyładunek odbywał się z innych stron urządzenia. W nowoczesnych modelach  pralnic, pralnico wirówek i tuneli pralniczych jest dodatkowo wiele innych systemów wspomagających funkcję odkażania wsadu- elektroniczne sterowanie dające możliwość wielokrotnego powtarzania procesu dezynfekcji, możliwość wyboru bardzo wielu programów prania dostosowanych do stopnia zabrudzenia  i zainfekowania bielizny, samoczyszczące pojemniki na pranie i odkażanie, automatyczny system kontroli parametrów.

Trzeba pamiętać, że oprócz odpowiedniego sprzętu, najbardziej istotne w przyszpitalnych pralniach jest ścisłe przestrzeganie procedur.

Autor