Główne zastosowanie poliuretanu w budownictwie

Poliuretan jako najnowocześniejsze tworzywo sztuczne już dawno zdominowało bardzo wiele dziedzin życia i przemysłu, ale w dziedzinie budownictwa zrobiło prawdziwą furorę i to obie jego odmiany, czyli polimery elastyczne oraz sztywne. Poliuretany elastyczne mają strukturę otwarto komórkową, więc ich immanentną cechą jest obecność pęcherzyków powietrza, albo gazu. Poliuretany sztywne mają strukturę zamknięto komórkową a ich dominującą cechą jest duża wytrzymałość na obciążenia mechaniczne.
To oczywiście nie przypadek, że poliuretany tak szybko wkraczają we wszystkie dziedziny życia. Poliuretany zawdzięczają swój tryumf i różnorodnym postaciom pod którym występują ( pianki, sztywne powłoki, żywice, elastomery, kleje,włókna, rurki itp.) i przede wszystkim swoim właściwościom.
Poliuretany są lekkie, wytrzymałe, nie przewodzą prądu, twarde, odporne na działanie wilgoci, zmiennej temperatury, chemikaliów, olejów, promieniowania UV – a to tylko początek listy zalet poliuretanów. Nic więc dziwnego, że tak uniwersalne tworzywo sztuczne, najszersze swoje zastosowanie znalazło w budownictwie.

Oto główne zastosowania poliuretanów w budownictwie _
1. Pianki poliuretanowe
Trudno dziś wyobrazić sobie budownictwo bez pianek poliuretanowych – są najczęściej wykorzystywanym materiałem do osadzania stolarki i do izolacji zarówno termicznej jak i akustycznej. Pianki poliuretanowe są niepalne, niezwykle szczelne, lekkie, trwałe, odporne na wilgoć, temperaturę, chemikalia, pleśń, grzyby, a do tego ich sposób aplikacji powoduje, że z łatwością docierają do najbardziej trudnych do zaizolowania miejsc, przez co bardzo poprawiają energooszczędność konstrukcji. Pianki są doceniane przez ekologów, bo są biodegradowalne, nie emitują pyłów, ani żadnych szkodliwych substancji, są przyjazne alergikom i łatwe w utylizacji. Żeby postawić kropkę nad i w liście zalet pianek poliuretanowych, trzeba podkreślić, że są stosunkowo tanie i bardzo szybkie w aplikacji.

2. Płyty izolujące na dach
3. Listwy z poliuretanu .
Wykorzystując zalety poliuretanu stosuje się je jako listwy przypodłogowe, obramowania i narożniki zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci. Listwy z poliuretanu mają przeróżne kształty i kolory, są dość tanie i łatwe w montowaniu.

4.Kleje z poliuretanu
5. Rury z poliuretanu
Bardzo szerokie zastosowanie tego typu rur- do przesyłania zimnej i ciepłej wody, gazu, do osłony kabli elektrycznych i telekomunikacyjnych itp.

Autor