Nowoczesne technologie odwadaniania w procesie prania wodnego

Pranie na mokro wiąże się z koniecznością odwadniania tkanin. Kiedyś robiono to ręcznie. Wyciskanie, zwijanie, czy wykręcanie mokrej odzieży wymagało sporej siły rąk i wysiłku. Zwłaszcza w przypadku tekstyliów sporej wielkości takich, jak zasłony czy koce. Nie da się ukryć, że taka metoda odwadniania tkanin prowadziła do ich odkształceń i zniszczeń. Rewolucję w tym zakresie przyniósł dopiero XX wiek.

Metamorfoza, jaką przeszło odwadnianie tkanin?
W połowie XX wieku wynaleziono pralki elektryczne oraz specjalne urządzenia do wirowania prania. Był to początek ogromnych zmian rynku usług pralniczych. Obecnie każda pralka posiada własny system odwirowania. Trudno nam sobie wyobrazić, że mogłoby być inaczej. Niektóre modele wyposażone są nawet w suszarki. W najnowocześniejszych modelach pralek mamy już do czynienia z naprawdę zaawansowanymi programami wirowania i suszenia. Można je z łatwością dostosować do różnego rodzaju tkanin. Dzięki temu możemy dziś mówić o odwirowywaniu nawet najbardziej delikatnych materiałów, 

Jak wygląda odwadnianie tkanin w profesjonalnych pralniach?
W pralniach proces odwadniania obejmuje dwa zasadnicze etapy. Pierwszym jest właściwe odwadnianie, drugim suszenie termiczne. Istnieją dwa różne systemy odwadniania. Wiele pralni wykorzystuje centryfugi.

Najprościej mówiąc to wirówki, które zresztą znalazły zastosowanie nie tylko w pralniach. Używa się ich również w laboratoriach, w przemyśle mleczarskim, a nawet w lotnictwie! Większość z nas słyszała zapewne o lotniczych wirówkach przeciążeniowych. Zasada działania wirówki jest bardzo prosta. W trakcie ruchu urządzenie bazuje na sile odśrodkowej. Wirówki wykorzystywane w pralniach powinny posiadać określone parametry. Do podstawowych należą szybkość wirowania, wielkość i ciężar wkładu, rodzaj tkanin tworzących załadunek oraz temperatura wody, którą wykorzystuje się do płukania tkanin. 

Inne rozwiązanie stosowane przy odwadnianiu tkanin to specjalne prasy pralnicze. Ich działanie polega na ściskaniu mokrego prania z wykorzystaniem odpowiedniego ciśnienia. Efekty takich działań zależą od użytego ciśnienia oraz czasu, w którym wywierany jest nacisk. 

Dzięki tym nowoczesnym maszynom do odwadniania pralnie mogą działać wydajniej, a cały proces odwadniania ulega zdecydowanemu skróceniu. Ciekawą opcją są również urządzenia do odwadniania zintegrowane z tunelami pralniczymi. 

Autor