Wymogi techniczne a otwarcie pralni
Wybranie odpowiedniego lokalu na pralnię przede wszystkim zależy od rodzaju pralni jaką zamierzamy otworzyć – inne warunki techniczne są potrzebne w przypadku pralni obsługującej głównie klientów indywidualnych ( pralnie chemiczne), a inne w przypadku pralni wodnych, które z reguły maja charakter przemysłowy i obsługują dużych klientów zbiorowych takich jak na przykład hotele czy szpitale .
Pralnie chemiczne, które piorą w technologii na sucho ( zamiast wody rozpuszczalnik organiczny) bazują w zasadzie na jednej, podstawowej maszynie, czyli agregacie chemicznym, który wprawdzie jest dość drogi, ale nie zajmuje jakoś szczególnie dużo miejsca, poza tym nastawione są na klienta indywidualnego, więc lokal nie musi być tak duży jak w przypadku pralni przemysłowych . Prawo określa dokładnie jakie wymogi techniczne powinien spełniać taki lokal ( rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku- dziennik Ustaw nr 75 pozycja 690) . Wielkość pomieszczenia w którym może działać pralnia chemiczna nie może być mniejsze niż pięćdziesiąt metrów kwadratowych. Powinny być wydzielone przynajmniej trzy zamykane pomieszczenia- zamykany na klucz magazynek na środki chemiczne o powierzchni nie mniejszej niż dwa metry kwadratowe, pomieszczenie sanitarne o powierzchni co najmniej dwóch do trzech metrów kwadratowych oraz pomieszczenie socjalne dla pracowników o powierzchni od pięciu do ośmiu metrów kwadratowych. Lokal musi mieć przydzieloną odpowiednio dużą moc energii elektrycznej ( maszyny pralnicze zużywają bardzo dużo energii), musi mieć wykonaną instalację sprężonego powietrza ( potrzebne w procesie wykańczania ) oraz instalację wodno kanalizacyjną dostosowaną do wielkości pralni. Bardzo duże znaczenie ma też instalacja wentylacyjna- chodzi nie tylko o odpowiednią ilość kanałów wentylacyjnych, ale też o wentylację mechaniczną wymuszającą wymianę powietrza w pralni.
Lokal pod pralnię musi spełniać też wymogi konstrukcyjne stropu, bo maszyny pralnicze są bardzo ciężkie, a przy pracy występują drgania, które też maja znaczenie dla wytrzymałości stropu. Podłoga oraz ściny w lokalu przeznaczonym na pralnię powinny być wyłożone specjalnym materiałem odpornym na działanie wilgoci czy chemikaliów, oraz łatwe do utrzymania w czystości ( zazwyczaj jest to jakiś rodzaj glazury lub kamienia). Oczywiście lokal musi spełniać wymogi przeciwpożarowe oraz sanitarne, które określone są w specjalnych certyfikatach zatwierdzanych przez całą Unię Europejską.