Jak działa pralnica przemysłowa ?

Pralnice przemysłowe to profesjonalne maszyny pralnicze służące do prania na mokro w dużej skali. Większość pralnic przemysłowych to tak zwane pralnice bębnowe, czyli kluczowym elementem konstrukcji tego urządzenia jest zbudowany z szlachetnej, perforowanej stali nierdzewnej bęben. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że  pralnica przemysłowa różni się od zwykłej, domowej pralki automatycznej jedynie wielkością, ale tak naprawdę mimo, że rzeczywiście  zasada działania jest podobna, to jednak pralnica przemysłowa jest o wiele bardziej skomplikowanym i bardziej zaawansowanym technologicznie  urządzeniem pralniczym.

W dużym uproszczeniu pralnica przemysłowa działa w następujący sposób - 

przesortowany asortyment wsadza się do bębna, zamyka drzwi, wsypuje odpowiedni detergent i za pomocą programatora wybiera odpowiedni dla pranego wsadu program, a potem to tylko trzeba poczekać  na koniec prania, aby znów otworzyć okrągłe, przezroczyste drzwi bębna i wyładować pranie.

Podczas pracy bęben porusza się w obie strony, wsad jest zanurzony w wodzie  z detergentem do około jednej trzeciej, a specjalne przegrody, które znajdują się  wewnątrz bębna powodują ,że pranie swobodnie się przemieszcza podczas prania bez tak zwanego skręcania i zbijania. Na ściankach bębna znajdziemy zawory ciepłej  i zimnej wody, specjalny termostat, który dba aby na każdym etapie prania była odpowiednia temperatura, wodowskaz, wyłączniki oraz hamulec mechaniczny, który jest jednym z awaryjnych zabezpieczeń tej maszyny.

Wszystkie nowoczesne pralnice przemysłowe są naszpikowane elektroniką i to ona tak naprawdę kontroluje wszystkie etapy pracy maszyny. Programator jest zazwyczaj sprzężony ze specjalnym regulatorem hydrostatycznym i termostatycznym, co pozwala na bieżącą kontrolę wszystkich najważniejszych parametrów pracy pralnicy i optymalne dozowanie wody i detergentów. Pralnice przemysłowe dają możliwość wyboru o wiele większej ilości programów, niż to jest w zwykłych pralkach domowych, na dodatek można zmienić nawet program w czasie pracy, istnieje też możliwość zmiany częstotliwości obrotów w trakcie cyklu prania, a także awaryjne zatrzymanie pracy urządzenia i jego ręczne sterowanie.  Nowoczesne modele pralnic przemysłowych pozwalają na konfigurowanie dodatkowych funkcji prania, takich jak na przykład bariera higieniczna ( pranie z dezynfekcją wsadu). Wszystkie dostępne na rynku pralnice przemysłowe mają wymagane przez Unię Europejską certyfikaty jakości i bezpieczeństwa, są oszczędne, wydajne, przyjazne środowisku, a jakość oferowanych przez nie usług jest na najwyższym, światowym poziomie.

Autor