Czym są sita poliuretanowe
Żeby dobrze omówić właściwości i zastosowanie sit poliuretanowych, należy poświęcić kilka słów samemu poliuretanowi.
Poliuretan jest tworzywem sztucznym najnowszej generacji i choć jego początek datuje się jeszcze przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej ( pierwsza reakcja chemiczna tworząca poliuretany została przeprowadzona w Niemczech w roku 1937 przez chemika Bayera i jego współpracowników ) , to badania na jego tworzeniem szły i idą nadal pełną parą i co najważniejsze dają zaskakująco dobre wyniki. Modyfikacje postaci i właściwości poliuretanów ( przykładowo jedne właściwości można wzmacniać, a inne niwelować ) są możliwe dzięki zmienianiu proporcji i składników ( w tym katalizatorów) podczas kluczowej reakcji chemicznej.
Generalny podział poliuretanów ma związek z ich strukturą. Te o budowie zamknięto komórkowej są sztywne, a te o budowie otwarto komórkowej są elastyczne. W ślad za różnicami w budowie, idą różnice w właściwościach. Poliuretany sztywne są bardzie wytrzymałe na obciążenia mechaniczne a elastyczne są mniej wytrzymałe, ale za to stanowią idealną izolację akustyczną.
Poliuretany mają bardzo szerokie i uniwersalne zastosowanie, znajdziemy je wszędzie – w budownictwie, w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, meblarskim, tekstylnym, maszynowym, farmaceutycznym, obuwniczym. Poliuretany są w farbach, klejach, lekach, oponach, uszczelkach, listwach, sitach, lodówkach, meblach, narzędziach – trudno sobie po prostu wyobrazić świat bez poliuretanów.
Skoro poliuretany są wszędzie, to znalazły zastosowanie w produkcji sit. Takie sita są niezbędne w szeroko pojętym budownictwie, górnictwie, przemyśle wydobywczym i samochodowym. Tradycyjne metalowe sita nie wytrzymały konfrontacji z sitami z tego najnowocześniejszego tworzywa sztucznego jakim są poliuretany. Sita poliuretanowe są przede wszystkim bardziej wytrzymałe, twarde, odporne na wilgoć, chemikalia, oleje, promieniowanie UV, poza tym mają nowocześniejsza konstrukcję, czyli stożkowaty kształt oczek. Taka konstrukcja powoduje nie tylko większą wydajność, ale tez lepszą jakość pracy. Na prawdę warto zapłacić nieco więcej za nowocześniejszy i trwalszy produkt.