Pralnie chemiczne

W naszym kraju pralnie chemiczne skierowane są do klienta indywidualnego i przeznaczone są do czyszczenia tych wszystkich rzeczy, które podczas procesu prania nie mogą mieć kontaktu z wodą, a więc chodzi przede wszystkim o wszystkie delikatne tkaniny takie jak naturalny jedwab i wełna, ale też o pierze, puch, naturalną i sztuczną skórę, oraz cały szeroki wachlarz tkanin specjalistycznych. Do prania na sucho nadaje się większość fasonowanej odzieży, takiej jak garnitury, garsonki, żakiety, marynarki, płaszcze itp., nie tylko ze względu na skład surowcowy, ale też na specyfikę konstrukcji ubrań ( warstwowa, składająca się z wielu tkanin, poduszek, fizelin itp.).

W pralni chemicznej pierze się na sucho, czyli bez użycia wody. Czynnikiem czyszczącym jest specjalny rozpuszczalnik, którym w warunkach hermetycznych agregatu chemicznego ( agregat chemiczny, to podstawowa maszyna pralnicza w tym typie pralni) są zalewane ubrania przeznaczone do czyszczenia na sucho. Najczęściej używanym w pralniach chemicznych na polskim rynku rozpuszczalnikiem, jest czterochloroetylen. Jest to rozpuszczalnik bardzo skuteczny w rozpuszczaniu brudu i plam, a do tego jest bezpieczny dla czyszczonych tkanin. Niestety cechuje go też bardzo wysoka toksyczność.

W tym procesie technologicznym nie da się uniknąć pozostawienia cząsteczek tego rakotwórczego rozpuszczalnika na wyczyszczonych ubraniach, a to automatycznie eliminuje możliwość prania na sucho ubrań dla dzieci i osób chorych i ze skłonnością do alergii. Trzeba przypomnieć, że alergia jest już globalnie chorobą społeczną, co oznacza, że wcześniej, czy później ten typ czyszczenia nie znajdzie akceptacji wśród klientów.

Badania naukowe wyszły naprzeciw oczekiwaniom klientów branży pralni chemicznych i na rynku zaczęły pojawiać się alternatywy dla toksycznego czterochloroetylenu. Pierwszą alternatywą są rozpuszczalniki węglowodorowe, konkretnie chodzi o rozpuszczalniki typu HYDROCARON. To rozpuszczalniki skuteczne w czyszczeniu i bezpieczne zarówno dla tkanin, jak i przede wszystkim dla ludzi. Ubrania wyczyszczone tym rozpuszczalnikiem nie mają zagnieceń, co powoduje, ze dalszy proces wykańczania odzieży jest łatwiejszy i o wiele krótszy.

Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem w procesie prania na sucho jest tak zwana technologia GreenEarth . W tej technologii toksyczny rozpuszczalnik zastąpiony jest delikatnym, płynnym silikonem wytworzonym na bazie całkowicie naturalnych składników, a mianowicie krzemionki i piasku.

Autor