Jak usunąć plamy z długopisu?

Generalna zasada dotycząca usuwania plam zawiera się w jednym zdaniu- trzeba działać bardzo szybko ! Świeże plamy są łatwiejsze do usunięcia, im plama świeższa, tym nasze zabiegi odplamiające będą bardziej skuteczne .


Wiadomo, że nie zawsze są warunki, aby zaprać, czy namoczyć poplamione miejsce, trudno ściągać w pracy bluzkę, czy spódnicę, ale można bawełnianą, namoczoną w letniej wodzie z mydłem ściereczką pocierać poplamione miejsce ( pamiętajmy, aby wcześniej „odsączyć takie miejsce papierowym ręcznikiem lub chusteczką higieniczną) .


Jedną z najczęstszych plam z jakimi mamy do czynienia w pracy, są plamy z długopisu, flamastra, czy atramentu. Niestety, tego typu plamy są bardzo trudne do usunięcia i bardzo szybko ze statusu plamy świeżej, przechodzą w status plamy uporczywej. Skuteczność odplamiania tego typu plam w dużej meirze zależy od rodzaju poplamionego materiału- inaczej sprawy się mają, kiedy poplamimy jedwabną kolorową bluzkę, a inaczej, kiedy to będzie biały podkoszulek, czy wykładzina dywanowa.


Na świeże plamy z długopisu najlepsze jest kwaśne mleko, a następnie przepranie ubrania w ciepłej wodzie z detergentem. Najlepiej oczywiście, aby poplamione miejsce poleżało sobie dłużej w misce z kwaśnym mlekiem, ale jeśli nie jest to możliwe, trzeba po prostu co jakiś czas nakładać na poplamione miejsce kwaśne mleko, do momentu, kiedy plama nie zniknie.
Starsze plamy z atramentu usuwamy za pomocą świeżego soku z cytryny, albo kwasku cytrynowego.


Pogotowiem ratunkowym na plamy z długopisu, czy atramentu jest pianka do golenia. Psikamy na poplamione miejsce, a potem zapieramy ciepłą wodą z mydłem. Warto, aby krem do golenia stał na półce w każdym biurze!!!
Nasze prababcie usuwały plamy z atramentu poprzez pocieranie plamy szarym mydłem. Dziś ta metoda też ma swoich zwolenników, zwłaszcza wtedy,kiedy dotyczy plam na delikatnych materiałach.


Poplamioną atramentem, czy długopisem skórę można potraktować lakierem do włosów, spirytusem, albo zmywaczem do paznokci. Z tym ostatnim trzeba jednak uważać, że względu na to, że może trwale odbarwić poplamione miejsce.
Plamy z tak zwanych długopisów żelowych można pocierać zwykłą gumką do ścierania, pastą do zębów ( ostrożnie z delikatnymi, kolorowymi materiałami!) oraz wodą kolońską. Ta ostatnia dobrze się sprawdza również w przypadku zwykłych długopisów i atramentu.

Autor