Czy otwarcie pralni się opłaca?

Zastanawiasz się nad otwarciem własnego biznesu i do głowy wpadł ci pomysł z pralnią? Sprawdzamy czy otwarcie pralni się opłaca oraz jakie są zalety i wady prowadzenia tego rodzaju firmy.

Jaką pralnię założyć?

Po pierwsze należy zaznaczyć, że możemy otworzyć pralnię, która oferuje różne usługi. Zacznijmy od pralni chemicznej, która umożliwia skorzystanie z usług prania ubrań, które niezbyt nadają się do prania mechanicznego albo ręcznego w warunkach domowych. Pośród nich znajdują się między innymi garnitury, sukienki czy płaszcze. Założenie pralni chemicznej jest o tyle opłacalne, że każda osoba posiada w domu rzeczy, których nie może wyprać w standardowy sposób. Z tego powodu będzie poszukiwała miejsca, które może zrobić to za nią. Pamiętajmy jednak, że jeśli w danym mieście działa już firma oferująca podobne usługi, to może być ciężko nam się przebić. Kluczowa będzie też lokalizacja, warto otworzyć firmę w okolicy salonów ślubnych czy salonów z sukniami wieczorowymi.

A może pralnia wodna?

Pralnia wodna, to miejsce, które oferuje świadczenie standardowych usług. Możemy otworzyć firmę samoobsługową, w której klienci samodzielnie dokonują prania swoich ciuchów, jak również zaoferować pełen komplet usług od prania po prasowanie. Wszystko zależy od tego w jakich klientów celujemy i jaki mamy pomysł. Bez względu jednak na to, który rodzaj pralni wybierzemy, pamiętajmy o tym, że ważna jest lokalizacja. Warto założyć pralnię w miejscu, w którym porusza się wiele ludzi. Dzięki czemu potencjalni klienci wpadną na nas może nawet przypadkiem, wracając z pracy. Firmę możemy prowadzić na własną rękę, jak również korzystając ze znanej już marki.

A co z lokalem?

Podczas poszukiwania właściwego lokalu pamiętajmy o wcześniej wspomnianej lokalizacji. Drugą kwestią, którą powinniśmy brać pod uwagę jest wielkość miejsca. Musimy pomieścić w nim maszyny takie jak pralki, żelazka. Pamiętajmy też o miejscu dla prasowalnicy oraz maglownicy. Pralnia musi być podłączona do sieci energetycznej, tak by urządzenia miały zapewnioną odpowiednią moc. Otwierając pralnię dokonajmy rozeznania wśród konkurencji, wybierzmy właściwe miejsce oraz postarajmy się dopasować naszą ofertę do oczekiwań klientów, wtedy mamy szansę na naprawdę opłacalny biznes.

Autor