Gorąca, ciepła, czy zimna woda do prania?

Jak wybrać prawidłową temperaturę wody do prania? Zdecydowana większość posiadaczy pralek w ogóle nie zmienia ustawień urządzenia. Wybieramy je raz i nigdy nie zmieniamy wielkości ładunku, rodzaju cyklu ani temperatury wody. To błąd, który po pierwsze marnuje nasze pieniądze. Po drugie zaś sprawia, że nasze ubrania niszczą się.

Jakie są różnice w temperaturach wody w standardowych pralkach
W większości pralek ustawienie gorącej wody wynosi 54,4 stopni Celsjusza lub więcej. Aby uzyskać szczegółowe informacje na ten temat, zapoznajmy się z instrukcją obsługi naszej pralki. Ustawienie ciepłej wody to z reguły 32-43 stopni Celsjusza. Natomiast ustawienie zimnej wody wynosi od 15 26,5 stopni. Warto mieć świadomość, że zimą temperatury na zewnątrz mogą znacznie wpłynąć na temperaturę wody. Jeśli zimna woda będzie miała temperaturę poniżej 15 stopni Celsjusza, detergenty mogą mieć trudności z rozpuszczaniem się i mało prawdopodobne jest, aby ubrania były dobrze wyprane.

Jak wybrać odpowiednią temperaturę wody do prania
Poświęćmy trochę czasu na przeczytanie metek na każdej odzieży. Znajdziemy na nich informacje potrzebne do wyboru zarówno temperatury wody, jak i rodzaju cyklu prania. Przestrzeganie zaleceń na etykiecie jest szczególnie ważne, jeśli jesteśmy nowicjuszami w praniu. Po sprawdzeniu etykiet nadszedł czas, aby posortować brudne ubrania według koloru, ciężaru tkaniny i temperatury prania. Uzyskamy o wiele lepsze wyniki w usuwaniu brudu i zapobieganiu transferowi kolorów, jeśli będziemy prali podobne rodzaje tkanin razem. W przypadku braku etykiety lub niejasności, upierzmy zabrudzone ubrania - szczególnie kolorowe – w zimnej wodzie. Możemy w ten sposób zapobiec obkurczaniu, blaknięciu i farbowaniu tkanin. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z rezultatów prania w zimnej wodzie, możemy przejść do ciepłej lub gorącej wody. Gdy zdobędziemy większe doświadczenie w praniu odkryjemy, że niektóre tkaniny można prać w więcej, niż jednej temperaturze.

Jedna zasada, która dotyczy wszystkich cyklów prania i wszystkich rodzajów tkanin mówi, że ubrania powinny być płukane w zimnej wodzie. Woda płucząca ma już niewielki wpływ na usuwanie lub czyszczenie plam. Więc zimna woda zadziała równie dobrze, aby spłukać detergenty i zanieczyszczenia, a my zaoszczędzimy pieniądze, nie podgrzewając wody.

Autor