Pralnie przemysłowe

W polskich warunkach za pralnie przemysłowe uważa się pralnie, których oferta skierowana jest do dużych, najczęściej instytucjonalnych klientów, choć na rynku funkcjonują też pralnie ekspresowe, czy samoobsługowe obsługujące z reguły indywidualnych klientów. Większość pralni przemysłowe, to pralnie wodne, czyli takie, które oferują pranie na mokro. Pranie na mokro w odróżnieniu od prania na sucho, dokonuje się przy użyciu wody i detergentu.

Pralnia przemysłowa w drugim znaczeniu, może też oznaczać pralnię, która jest wyposażona w profesjonalne maszyny pralnicze. Profesjonalne maszyny pralnicze to takie, które nie tylko są większe, bardziej wydajne, od tych zwykłych pralek automatycznych, które stoją w każdym domu, ale dysponują o wiele większą wytrzymałością. Nowoczesne, profesjonalne maszyny pralnicze są tak skonstruowane, że z łatwością wytrzymują pracę „ na okrągło” przez kilkanaście lat, a do tego oferują o wiele szerszy zakres usług, niż te zwykłe i często są to też usługi o unikalnym charakterze ( na przykład pranie ekologiczne specjalistycznych tkanin itp. ).

Pralnie przemysłowe wykonują usługi dla hoteli, pensjonatów, hosteli, ośrodków wypoczynkowych, sanatoriów. Zazwyczaj piorą nie tylko pościel, ale tez ręczniki, obrusy, kitle, szlafroki, bieliznę hotelową, ubrania robocze, uniformy,koce, narzuty, zasłony, a nawet kilimy, czy chodniki.

Ważnym klientem przemysłowych pralni wodnych są też wszelkie zakłady medyczne, a więc chodzi przede wszystkim o szpitale, ale tez przychodnie, szpitale sanatoryjne, prewentoria, pogotowia i laboratoria, czyli wszystkie te jednostki w których trzeba nie tylko prać, ale też odkażać cały asortyment. Wyposażenie i praca tego typu pralni podlega osobnym przepisom prawnym. Reżim sanitarny jaki w tym wypadku obowiązuje polega między innymi na tak zwanej barierze higienicznej. Bariera higieniczna, to przede wszystkim rygorystyczne oddzielenie rzeczy brudnych, skażonych, od tych czystych i wolnych już od wirusów i bakterii. Do tego są potrzebne specjalne pralnice przemysłowe z tak zwaną barierą higieniczną. Żeby zachować reżim sanitarny, pralnie często decydują się na wmurowanie pralnic w ścianę, tak aby załadunek i wyładunek prania odbywał się w różnych pomieszczeniach.

Następnym, ważnym klientem pralni przemysłowych jest szeroko rozumiana gastronomia, a więc nie tylko restauracje, bary i kawiarnie, ale też stołówki różnego typu . W tym wypadku najczęściej pierze się obrusy, serwetki, ścierki, ręczniki oraz odzież roboczą.

Odzież robocza różnego typu- z gastronomii, szpitali, salonów piękności, budownictwa i innego typu zakładów pracy, jest jednym z częstszych przedmiotów umów z pralniami przemysłowymi. Często również wymaga zachowania reżimu sanitarnego podczas prania.

Autor