Wyposażenie pralni wodnej

Możemy zaobserwować coraz większą ilość pralni wodnych, których usługi w tych zabieganych czasach są wyjątkowo potrzebne. Jest to więc świetny pomysł na biznes, który opiera się na specjalistycznej technologii prania na mokro. Potrzebne jest zatem profesjonalne wyposażenie, które szybko i sprawnie upora się z wszelkimi zabrudzeniami. Nowoczesne maszyny pralnicze dysponują praktycznie nieograniczonymi możliwościami prania z automatyczną kontrolą wilgotności i temperatury i są przy tym niesłychanie wydajne oraz ekonomiczne. Wyjaśniamy, jakiego rodzaju maszyny potrzebne są w pralni wodnej.

Ogromne pralnie przemysłowe obsługujące takie przedsiębiorstwa, jak szpitale, restauracje czy hotele, to w zdecydowanej większości właśnie pralnie wodne. Maszyny wykorzystywane w tego rodzaju pralniach to najróżniejszego typu pralnice na przykład bębnowe czy tunelowe; pralnico wirówki np. wysokoobrotowe, niskoobrotowe, tradycyjne, z barierą higieny; wirówki suszarki, np. bębnowe; tunele suszące, magle oraz prasownice np. nieckowe, walcowe czy fasonowe.

Pralnico–wirówki
Zasadniczy proces prania wodnego i odwadniania bielizny w pralniach realizowany jest w pralnicach oraz pralnico-wirówkach. Wykonują one kilka operacji: pranie wstępne, pranie zasadnicze, płukanie z podwirowaniami oraz wirowanie końcowe. Dzięki temu, że wszystko odbywa się w jednym urządzeniu skraca się czas obróbki pranego asortymentu, eliminując uciążliwą czynność rozładowywania mokrej i ciężkiej odzieży oraz przenoszenia jej do osobnej wirówki. Co więcej, pralnico- wirówki przyczyniają się do zmniejszenia ilości używanej wody w procesie płukania, oszczędności energetycznych oraz zmniejszenia ilości zużywanych środków piorących.

Suszarki przemysłowe
Urządzenia te służą do usunięcia z wyrobów włókienniczych pozostałości wody po praniu. Suszenie wykorzystuje wymuszony przepływ powietrza przez bęben, w którym znajduje się wilgotna odzież. Zimne powietrze zostaje pobrane z pomieszczenia, w którym znajdują się suszarki. Właściwością takich suszarek jest ich ładowność. Suszarki są zazwyczaj wyposażone w szereg różnych opcji, jak np. termostatyczne sterowanie wilgotnością końcową, schładzanie bielizny po suszeniu oraz rewers bębna, co zapobiega nadmiernemu skręcaniu tkanin podczas suszenia.

Magle
Zdolność przerobowa pralni wodnych w dużym stopniu uzależniona jest od wydajności prasowania płaskich wyrobów włókienniczych, które stanowią na ogół ok 70% całego przerobu. Chcąc zoptymalizować proces prania wyrobów płaskich, pralnie sortują bieliznę wilgotną lub podsuszoną na wielko i małoformatową. Prowadzi do wyodrębnienia oddzielnych zespołów prasowania, co w efekcie przyczynia się do znacznego wzrostu wydajności prasowania oraz zwiększenia efektywności ekonomicznej.

 

Autor