W jakie akcesoria wyposażyć pralnię?

Maszyny pralnicze służą do wykonywanie podstawowej usługi pralniczej, a akcesoria pralnicze służą do wspomagania tej pracy na każdym jej etapie. W procesie technologicznym zarówno prania wodnego ( pranie z użyciem wody i detergentu) jak i prania chemicznego ( pranie na sucho za pomocą specjalnego rozpuszczalnika chemicznego) są pewne etapy wspólne przy przyjmowaniu, wspomaganiu, wykańczaniu, pakowaniu i wydawaniu asortymentu i tam właśnie potrzebne są akcesoria pralnicze.

Akcesoria pralnicze to wszystkie te urządzenia, przedmioty, specyfiki i gadżety, które wspomagają proces technologiczny prania, przyspieszają go, usprawniają i podnoszą jakość wykonywanej usługi.

Pierwszy etap tego procesu to przyjęcie, sortowanie, ocenienie stanu zabrudzenia i rodzaju uszkodzeń i plam ( dotyczy raczej odzieży w pralniach chemicznych, niż bielizny w przemysłowej pralni wodnej), przygotowanie do procesu prania właściwego w pralnicy lub agregacie chemicznym  i oznakowanie odzieży lub bielizny przeznaczonej do prania. Podczas takich czynności jak przeglądanie, szukanie plam i uszkodzeń, znakowanie, sortowanie przydają się różne przedmioty i urządzenia takie jak różnego typu i wielkości  pojemniki, wieszaki wszelkich typów i kształtów w tym  wieszaki jeżdżące, regały, wózki, urządzenia do znakowania i metkowania, podkładki, zapinki, dozowniki, stoły detaszerskie, wózki, urządzenia do przesuwania i sortowania ubrań, manekiny i jeszcze zapewne wiele różnych przedmiotów dopasowanych do rodzaju usługi i tego etapu prania.

Następnym etapem prania w którym akcesoria pralnicze mają do spełnienia ważną rolę wspomagania jest proces wykańczania. Wykańczanie to złożony proces, zależy od specyfiki i rodzaju pralni oraz oczywiście kształtu i składu pranego asortymentu. Każda pralnia ma swoje konkretne uwarunkowania i do nich należy dostosować ilość oraz rodzaj potrzebnych akcesoriów pralniczych. Najczęściej wykorzystywane to manekiny na których formuje się się marynarki, żakiety itp., różnorodne wieszaki, szczotki, podkładki, zapinki oraz takie urządzenia jak parownice, maglownice, żelazka, stoły pralnicze, szafy suszące itp.

W ostatnim etapie prania, czyli przygotowaniu do odbioru najczęściej wykorzystuje się takie akcesoria pralnicze jak – pokrowce, folie, zapinki, urządzenia do przesuwania i pakowania ubrań oraz oczywiście różnego typu wieszaki.

Akcesoria pralnicze usprawniają pracę pralni  i podnoszą jakość świadczonych  przez nią usług, a ich ilość i rodzaj zawsze trzeba dopasować do specyfiki konkretnej pralni i konkretnej  usługi.

Autor