W jaki sposób wywabić plamy z długopisu?

Podczas codziennych czynności zdarzy nam się zabrudzić ubranie w taki sposób, że standardowe pranie może nie wystarczyć. Jednym z takich rodzajów plam jest na przykład plama po długopisie.

Alkohol, krem do golenia a może lakier do włosów?

Sprawdzona woda z mydłem nie wystarczy by usunąć plamy z długopisu. Jednym ze sposobów usuwania tego rodzaju zabrudzenia jest użycie alkoholu. Miejsce zabrudzone moczymy alkoholem, następnie trzemy je tak, żeby wniknął on w tkaninę. Alkohol pozostawmy w takim stanie na kilka minut po to, by mógł spokojnie zadziałać poprzez wejście w reakcję z tuszem. Po upływie czasu zetrzyjmy plamę miękką szmatką namoczoną w wodzie. Zamiast szmatki doskonale sprawdzą się również ręczniki papierowe. Jeśli alkohol nie usunie zabrudzenia warto wypróbować kremu do golenia, zastosowanego, na podobnej zasadzie co alkohol. Niektórzy radzą również wypróbować lakier do włosów, jednak może on przyczynić się do zniszczenia niektórych tkanin.  W przypadku wyrobów skórzanych możemy spróbować soku z cytryny. Wystarczy zamoczyć gąbkę w soku z cytryny, a następnie pocierać zabrudzoną powierzchnię do momentu zniknięcia plamy. Zamiast soku z cytryny sprawdzi się również kwasek cytrynowy. Co ciekawe, plamy z długopisów żelowych usuwa się zazwyczaj trudniej i może nam w tym pomóc gumka do mazania.

Sposoby alternatywne

Jeśli plama jest świeża możemy spróbować usunąć ją poprzez zamoczenie jej w kwaśnym mleku. Po wykonaniu tej czynności ubranie pierzemy w ciepłej wodzie. Jeśli zabrudziliśmy podłogę to możemy spróbować użyć pasty do zębów lub wody kolońskiej, wolne od plamy miejsce, należy następnie przetrzeć wodą. Jeśli wszystko zawiedzie możemy wypróbować również metodę z pocieraniem plamy szarym mydłem, choć czasami równie dobrze sprawdza się zwykłe mydło w kostce.  Jak widać substancji, które mogą usunąć plamę z tuszu, jest bardzo dużo, nie wszystkie one zadziałają jednak w naszym przypadku. Jeśli mamy do czynienia z delikatną tkaniną, to przed wypróbowaniem wybranego sposobu warto poczytać, czy dana substancja nie uszkodzi naszej garderoby.

Autor