Używany sprzęt do pralni-czy to się opłaca ?

Zakup maszyn pralniczych jest najczęściej najdroższą pozycją w wykazie kosztów zawartym w biznesplanie dla nowo zakładanej pralni.

Profesjonalne maszyny pralnicze są bardzo drogie, ale za maszyny używane zapłacimy od trzydziestu do pięćdziesięciu procent mniej, więc dla większości przyszłych biznesmenów pytanie-nowe, czy używane nabiera kształtu konkretnych i na dodatek bardzo wysokich sum pieniędzy.

Oczywiście bardzo dużo zależy od rodzaju pralni oraz od walorów konkretnych maszyn. Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór najnowocześniejszych modeli maszyn pralniczych do każdego rodzaju pralni. W przypadku pralni chemicznych są to różnego typu agregaty chemiczne, a w przypadku pralni wodnych różnego typu pralnice od małych i prostych, po ogromne, przemysłowe tunele pralnicze. Ceny nowych agregatów chemicznych zaczynają się w okolicach trzydziestu tysięcy złotych, a kończą w okolicach nawet stu pięćdziesięciu tysięcy złotych, więc oszczędność nawet trzydziestu procent takiej sumy wydaje się bardzo znacząca, zwłaszcza dla początkującego biznesmena. Ceny nowych pralnic wodnych są nieco niższe, zaczynają się nawet w okolicach pięciu tysięcy złotych, ale kończą równie wysoko, czyli w okolicach stu i ponad stu tysięcy złotych. Za nowoczesność, niezawodność, ekologię, bezpieczeństwo i  oszczędność energii podczas pracy  maszyny trzeba słono zapłacić, ale tak nowoczesne maszyny oferują nie tylko bardzo wysoką jakość usług, co ma zasadnicze znaczenie dla biznesu, ale z reguły oferują tez szerszy i bardziej ciekawy zakres usług, na przykład tak poszukiwane dziś pranie ekologiczne skierowane do ludzi chorujących na alergię, a to też przekłada się bezpośrednio na ilość klientów i wysokość cen za usługi.

Ważny jest również aspekt związany z eksploatacją i serwisowaniem maszyn pralniczych. Nowe maszyny pralnicze objęte są gwarancją trwającą z reguły aż do pięciu lat, a serwisowanie i konserwacją wchodzą w zakres gwarancji, więc właściciel pralni przez co najmniej pięć lat śpi spokojnie. W przypadku maszyn używanych gwarancji z reguły nie ma, chyba , że zdecydujemy się na zakup używanych maszyn u producenta, a ten zazwyczaj daje gwarancję na podstawowe części i bezpłatne konserwuje i dogląda urządzenia. Jest to możliwe, bo te używane maszyny były przez producenta doglądane przez cały okres ich eksploatacji u poprzedniego właściciela i w związku z tym ryzyko dużej i bardzo kosztownej awarii jest znikome.

Decydując się na zakup używanych maszyn pralniczych musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

– Nie kupujemy nigdy maszyn starszych niż piętnaście lat, bo ich żywotność nie przekracza dwudziestu pięciu lat. Najbardziej optymalny wiek to dziesięć lat.

– Nie kupujemy nigdy maszyn „okazyjnie”, bez udokumentowanej przeszłości, książki serwisowej etc . Najlepiej zdecydować się na droższą nieco ofertę u sprawdzonego producenta lub jego pośrednika, który miał pieczę nad dotychczasową eksploatacją maszyny i daje dobre warunki jej dalszego serwisowania.

– Zwracajmy uwagę na jakość i zakres oferowanych usług, one mają duże biznesowe znaczenie

– Zwracajmy uwagę na wymagane certyfikaty jakości, bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska .

Autor