Pranie białych rzeczy

Nikt nie lubi, gdy jego białe ubrania stają się brudno szare. Wyglądają wtedy bardzo nieestetycznie i z reguły lądują w koszu. Na szczęście istnieje kilka prostych zasad, których należy przestrzegać, aby białe ubrania pozostały śnieżnobiałe. Przedstawiamy najważniejsze z nich:

Jak prać białe ubrania, aby pozostały białe
Pierwszym krokiem do utrzymania bieli ubrań jest ostrożne sortowanie brudnego prania. To w zasadzie kluczowa kwestia. Ręczne pranie białych ubrań zapobiega koloryzacji i przenoszeniu kolorów z kolorowych ubrań, które sprawiają, że biała tkanina wygląda na matową.

Nie powinniśmy także przeciążać pralki. Detergenty skutecznie usuwają zanieczyszczenia, ale pomiędzy pranymi rzeczami musi być wystarczająca przestrzeń i wystarczająca ilość wody, aby zmyć brud i nie pozwolić na jego ponowne osadzanie się na ubraniach. Do takiej sytuacji może dojść, gdy do bębna wrzucimy zbyt dużo rzeczy.

Powinniśmy wybrać detergent zawierający rozjaśniacze optyczne. Te rozjaśniacze sprawią, że tkaniny będą wydawać się bielsze, niż w rzeczywistości. Jak to działa? Rozjaśniacze wpływają na fale świetlne UV, maksymalizują niebieskie światło, a minimalizują ilość żółtego światła, które widzi oko. To sprawia, że tkaniny są dla naszego oka bielsze.
Jeśli czujemy, że nasz proszek do prania nie działa zbyt skutecznie, możemy zwiększyć jego wydajność, dodając 1/2 szklanki boraksu lub sody oczyszczonej do każdego ładunku prania. Użyjmy najgorętszej wody zalecanej dla danej tkaniny. Tylko wówczas możemy usunąć oleje i zabrudzenia, które mogą powodować matowienie tkaniny.

Natychmiast usuwajmy wszelkie plamy. Postępujmy zgodnie z wytycznymi dotyczącymi usuwania plam dla różnych rodzajów tkanin i rodzaju plam. Dobrym pomysłem jest dodanie białego octu do cyklu płukania, aby mieć pewność, że wszystkie matowe pozostałości detergentu zostały usunięte z tkanin.

Sprawdzajmy ubrania, gdy wyjmujemy je z pralki. Nigdy nie suszmy odzieży, która nadal ma plamy. Pod wpływem gorącej temperatury plamy mogą się utrwalić. Takie ubrania należy od razu uprać ponownie. 

Ogromny wpływ na biel naszych ubrań może mieć stan pralki. Dlatego warto ją dokładnie czyścić, przynajmniej raz na trzy miesiące. Jeśli używamy wybielacza chlorowego do wybielania naturalnych tkanin, takich jak bawełna, koniecznie stosujmy go prawidłowo. Nadużywanie wybielacza to prosta droga do żółknięcia tkanin.

Autor