Pierzemy firany i zasłony

Prawnie firan i zasłon to dla wielu kobiet twardy orzech do zgryzienia, z jednej strony prasowanie zasłon pochłania mnóstwo czasu z drugiej, nie każda z nas wie, jak właściwie wyprać zasłony, zwłaszcza gdy wykonane są z delikatnego materiału. Podajemy kilka wskazówek, które mogą nam tę kwestię rozjaśnić.

Przygotowujemy się do prania

Aby nie dokładać sobie dodatkowej pracy, podczas zdejmowania ich do prania warto zawijać je delikatnie od dołu do góry. Róbmy to przy otwartym oknie, pozwoli to ograniczyć ilość kurzu, która będzie unosiła się w powietrzu i osiadała na meblach. Przygotujmy się również na to, że sposób prania naszych firanek może się nieco różnić w zależności od tego, gdzie wiszą nasze firanki oraz w jakim otoczeniu się znajdują. W przypadku firanek kuchennych zwykłe pranie może nie wystarczyć, by usunąć z nich nagromadzone tłuszcze czy osady. Pomóc może namaczanie w wodzie z płynem do naczyń.  Jeśli jesteś palaczem, który pali w domu, to zdjęte firany warto przed praniem właściwym namoczyć w roztworze soli. 

W jaki sposób prać firanki?

Firanki możemy prać w pralce, jednak zawsze przy użyciu odpowiedniego programu, który wprowadza bęben w ruch kołyszący. Zdjęte firanki złóżmy i umieśćmy w powłoczce na jaśka, przygotowany w ten sposób pakunek włóżmy do pralki.  Jeśli chcemy wspomóc efekt usunięcia brudu oraz sprawić, by firanki były mniej pogniecione, to podzielmy pranie na kilka etapów im mniej wypełniony bęben tym lepiej. Warto wybrać płyn lub sól specjalnie przeznaczoną do prania firanek. Możemy użyć też zwykłego proszku, jednak nie przesadzajmy z jego ilością. przydać może nam się też detergent w żelu. Jeśli nasze firanki są pożółkłe to możemy spróbować dodać do ostatniego płukania pół szklanki octu, a jeśli nasze firanki zszarzały to możemy namoczyć je w proszku do pieczenia, ten sposób szczególnie przyda nam się w przypadku delikatnych firanek, które nie lubię detergentów. W przypadku występowania plam warto użyć soku z cytryny, natomiast, aby firany mniej się elektryzowały i miały ładny zapach użyjmy środka zmiękczającego.  Jeśli firanki wiszą w nasłonecznionym pomieszczeniu, to weźmy pod uwagę, że słońce osłabia włókna tkanin, dlatego wybierzmy delikatny program prania.

 

Autor