Pierzemy bezpiecznie ubrania - część druga

Czy zdarzyło wam się kiedyś, że wasze ubranie po wyjęciu z pralki było przyciasne? To jedna z najgorszych rzeczy, która może nam się przytrafić w przypadku tego rodzaju wpadek. Radzimy co zrobić, aby nasze ubrania wyglądały po praniu świeżo i by zachowały długo swój piękny wygląd.

Pierz z głową

Niektórzy eksperci radzą, by nie prać ubrań przesadnie często, jeśli założyliśmy je dosłownie na chwilę, rozwiązaniem może okazać się przewietrzenie naszego ciucha. To pozwoli go odświeżyć. Jeśli posiadamy ciuchy, które zawierają takie elementy, jak cekiny czy poduszeczki, powinniśmy o nie szczególnie dbać, warto wyprać je w rękach lub oddać do pralni. Jeśli zakupione przez nas ubrania są wykonane z delikatnego materiału, to zadbajmy o zakup odpowiednich środków, nie stosujmy detergentów, które mogą zniszczyć naszą garderobę. Nie używajmy również chlorowych wybielaczy.

Nie przesadzaj z temperaturą

Ciepło może pogorszyć stan tkaniny, zwłaszcza gdy jest ona delikatna. W skrajnych przypadkach może się ono zbiec. Jeśli pierzemy ręcznie to zadbajmy o to, by woda była ciepła, ale nie gorąca. Jeśli chcemy wysuszyć ubranie w suszarce to również zadbajmy o to, by temperatura nie była przesadnie wysoka. Lepiej suszyć ubrania dłużej, ale w niższej temperaturze. Tej samej zasady trzymajmy się też podczas prasowania. Ustawmy żelazko na najniższą z zalecanych temperatur. Wszystkich z wymienionych zaleceń dowiemy się z metki znajdującej się przy ubraniu, dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z nią. Jeśli posiadamy ubrania, które nie nadają się do prania w pralce, zawsze możemy powierzyć je w ręce specjalistów z pralni. Jeśli zdecydujemy się na pranie samodzielne, warto przewrócić sweter na drugą stronę. Nie bójmy się również używania płatków mydlanych, czy środków przeznaczonych specjalnie do prania ubrań delikatnych.

Podsumowując, sposobem na to by nasze ubrania przez długi czas pozostawały w dobrym stanie i cieszyły się pięknym kolorem, jest zastosowanie właściwej temperatury prania oraz środków czyszczących. Nie szczędźmy więc czasu na to, by dogłębnie zapoznać się z metką. 

Autor