Na czym polega proces czyszczenia w pralni chemicznej
W pralni chemicznej czyści się te wszystkie tkaniny , które podczas prania nie mogą mieć kontaktu z wodą, gdyż woda może je je uszkodzić, odbarwić lub nawet całkowicie zniszczyć. Do takich tkanin należą wszystkie delikatne tkaniny naturalne, takie jak naturalny jedwab, wełna, pierze, puch i prawie wszystkie tak zwane tkaniny specjalistyczne, czyli takie które mają specjalne, dodatkowe właściwości takie jak na przykład oddychanie czy wiatroszczelność. Pranie w pralni chemicznej nazywane jest też praniem na sucho. Cały proces prania na sucho odbywa się w jednej maszynie – jest to specjalny agregat chemiczny.
W uproszczeniu proces prania wygląda następująco -
Pierwszym etap to oczywiście przyjmowanie przeznaczonej do czyszczenia odzieży, jej oznakowanie, sprawdzenie wszywek gdzie zazwyczaj jest oznaczenie sposobu prania, no i dokonanie szczegółowych oględzin, tak aby zaznaczyć wszystkie plamy, uszkodzenia oraz kieszenie. Jeśli odzież kwalifikuje się do czyszczenia chemicznego, to następny etap to ewentualne wstępne odplamianie za pomocą specjalnych technik detaszyzacji oraz rozpuszczalników. Potem umieszcza się odzież w bębnie agregatu chemicznego, wybiera odpowiedni program i dalej wszystko dzieje się w hermetycznie zamykanej maszynie. Odzież jest zalewana specjalnym rozpuszczalnikiem organicznym, którego zadaniem jest rozpuścić brud i plamy i oczywiście nie uszkodzić struktury tkaniny. Po wykonaniu zadania rozpuszczalnik trafia do destylatora, gdzie wskutek procesu destylacji ulega oczyszczeniu i potem na powrót trafia do pracy. W zależności od wybranego programu, w jednym cyklu czyszczenia na sucho może mieć miejsce kilkakrotne zalewanie rozpuszczalnikiem. Najczęściej wykorzystywany do tego celu jest bardzo skuteczny, wysoko stabilizowany rozpuszczalnik organiczny o chemicznej nazwie czterochloroetylen. Bardzo wydajny i bardzo skuteczny rozpuszczalnik ma jednak jedną wadę- jest niezwykle toksyczny, a nawet rakotwórczy, więc raczej nie powinien mieć zastosowania w praniu odzieży dla dzieci i osób cierpiących na alergię. Na szczęście na rynku zaczęły się pojawiać alternatywy dla czterochloroetylenu, chodzi głównie o rozpuszczalniki węglowodorowe. Zanieczyszczenia jakie zostają uwolnione w procesie destylacji rozpuszczalnika spływają do specjalnego pojemnika, który co jakiś czas jest poddawany utylizacji. Trzeba podkreślić,że cały proces czyszczenia chemicznego jest hermetycznie zamknięty i nie stanowi zagrożenia ani dla pracowników , ani dla środowiska.
Po zakończeniu procesu czyszczenia w agregacie następuje ostatni etap czyszczenia, czyli wykańczanie. Odzież jest fasonowana na specjalnych manekinach, prasowana, parowana i odpowiednio pakowana.