Jak wybrać odpowiednią pralnię?

Pranie należy do najbardziej podstawowych czynności w naszym życiu codziennym, zatem trudno jest znaleźć zbyt wielu ludzi, dla których coś takiego stanowi jakiekolwiek poważne wyzwanie. Zazwyczaj są to dzieci, które nie potrafią jeszcze dobrze obsługiwać pralki oraz... mężowie, za których pracami takimi w większości przypadków zajmują się żony. Z drugiej jednak strony można powiedzieć, że pranie to dość szerokie pojęcie i nie w każdym przypadku jest to tak proste.

O ile przy bardziej standardowych elementach garderoby faktycznie nie sprawia to większych problemów, o tyle kłopoty pojawiają się, gdy trzeba wybrać chociażby suknię ślubną, skórzaną kurtkę czy garnitur – nie każdy przy pomocy standardowej, domowej pralki jest w stanie poradzić sobie z czymś takim. Przede wszystkim ubrania tego typu zwyczajnie nie mieszczą się do zwykłych pralek, nie mówiąc już o tym, że po nieumiejętnym praniu mogą ulec całkowitemu zniszczeniu. Jeżeli ktoś chce zatem dokładnie wybrać tego typu rzeczy, to prawdopodobnie najlepszą propozycją będzie dla niego skorzystanie z usług profesjonalnej pralni.

​Pierwszym pytaniem na jakie musimy sobie tutaj odpowiedzieć jest to, czy lepszym rozwiązaniem będzie dla nas pralnia chemiczna, czy też wodna. Nie należy podejmować tutaj decyzji na ślepo i bez zastanowienia, bowiem możemy w taki sposób znacznie sobie zaszkodzić. Przede wszystkim powinniśmy dokładnie przeczytać instrukcję umieszczoną zwykle na wewnętrznej stronie ubrania – na metce przeczytamy, w jaki sposób należy prać konkretną rzecz aby zrobić to faktycznie skutecznie i bezpiecznie. Główna różnica tkwi tutaj w środkach do prania, jakie są stosowane w przypadku poszczególnych pralni. Pranie chemiczne odbywa się bez udziału wody – wykorzystywany jest tutaj specjalny organiczny rozpuszczalnik, który skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku tkanin, które mogłyby zostać uszkodzone wodą ze zwykłymi detergentami. Po skończeniu prania stosowane jest również prasowanie parowe – bardzo ważne jest tutaj zachowanie takiej temperatury, jaka będzie odpowiednia dla danego materiału.

Pranie wodne w gruncie rzeczy przypomina to, czym zajmujemy się w naszych domach. Stosuje się tutaj zwykłą wodę z rozpuszczonymi detergentami, odpowiadającymi za usuwanie zanieczyszczeń. Większość ludzi do pralni wybiera się przede wszystkim z ubraniami, których nie dałoby się wyprać w domowych warunkach – fraki, garnitury, suknie ślubne i tak dalej. Najlepiej jest zatem skorzystać z tych usług w przypadku, gdy musimy wyprać rzeczy o nieco większych gabarytach. Trudno jest upchać je do standardowej pralki, a nawet jeśli się nam to uda, to pranie takie może nam przynieść jedynie więcej szkód niż pożytku. Rzeczy takie jak firanki czy zasłony są wykonywane z dość delikatnych materiałów, przez co wymagają tutaj szczególnej troski.

Autor