Jak czyścić rzeczy z nietypowych materiałów

Jest grupa materiałów i tkanin, które ze względu na swój skład, strukturę, specyficzne właściwości, albo po prostu wiek, wymagają specjalnego traktowania i przy czyszczeniu i przy konserwacji. Takie czynności odbiegają od standardu, więc dobrze poznać najważniejsze z nich,

TIUL – tiul jest materiałem o strukturze delikatnej, przezroczystej siateczki. Jej skład jest zróżnicowany- może być bawełniana, wiskozowa, syntetyczna, może też składać się z kilku składników. To bardzo delikatna tkanina, najczęściej spotykamy ja w sukniach ślubnych, ekskluzywnych sukniach i nakryciach głowy, oraz szalach. Pranie i konserwacja tiulu zależą przede wszystkim od jej składu surowcowego. Najłatwiej jest prać i konserwować tiul ze stu procentowego tworzywa sztucznego, najtrudniej z mieszanek. Jeśli wyrób z tiulu ma wszytą metkę z przepisem prania, oczywiście stosujemy się do niej. Wyroby z tiulu ze względu na swoją delikatną strukturę zawsze pierzemy ręcznie, najlepiej w letniej wodzie z płatkami mydlanymi lub z płynem do prania przeznaczonym dla rzeczy delikatnych. Starszy, zwiotczały tiul trzeba krochmalić ręcznie, albo krochmalem ( woda + mąka ziemniaczana) albo namoczyć w roztworze gumy arabskiej.

GABARDYNA – miękka, średnio gruba tkanina z bawełny lub wełny, doskonale się układa na sylwetce i nie widać na niej zagnieceń- dlatego jest wykorzystywana do szycia ekskluzywnych ubrań szytych na miarę. Ubrania z gabardyny czyścimy tylko chemicznie!!
WELWETON – delikatna, cienka tkanina z bawełny lub wiskozy. Pranie tylko chemiczne!
SZYFON –płynna, cienka, bardzo delikatna, ażurowa tkanina wykonana z jedwabiu, nylonu lub wiskozy, lub mieszanek tych składników. Z szyfonu szyje się eleganckie suknie lub szale.
Przepis prania zależny przede wszystkim od składu. Nie pierzemy w pralce ( chyba, że jest taki przepis) i w bardzo delikatnych środkach, nie wirujemy, nie wykręcamy, suszymy w stanie rozłożonym po nadaniu pierwotnego kształtu.
ŻORŻETA – lejąca, nieprześwitująca tkanina z lekko pogniecioną fakturą, wykonana z jedwabiu, syntetyków lub mieszanek. Doskonała do szycia bluzek i spódnic. Pranie w zależności od składu surowcowego, ale przede wszystkim jest to czyszczenie chemiczne.
BROKAT -błyszcząca tkanina z jedwabiu, bawełny, włókien octanowych, wiskozy i mieszanek przeznaczona do szycia rzeczy wieczorowych lub bardzo ozdobnych. Prać tylko na sucho w pralni chemicznej.
TAFTA- lekko sztywna, cienka tkanina z lekkim połyskiem. Charakterystycznie szeleści. Tafta wykonana jest najczęściej z włókna octanowego, ale też z jedwabiu, wiskozy, nylonu i poliestru. Taftę z tworzyw sztucznych można prać ręcznie, inne tafty czyścimy chemicznie.
BATYST-cieniutka, nieco przezroczysta tkanina z bawełny, bardzo delikatna. Batyst znany był od XIII wieku. Dziś batyst występuje w domieszkach z wiskozą i tworzywami sztucznymi. Pierzemy ręcznie w delikatnych środkach piorących, lub w prace z programem dla delikatnych tkanin.

Autor