Gdzie założyć pralnie?

Lokalizacja pralni, to jedna z najbardziej kluczowych spraw w procesie otwierania własnego biznesu. Decyzja o lokalizacji zależy od wielu czynników, ale pierwszym jest oczywiście rodzaj pralni. Pralnie wodne, to w naszych, polskich warunkach w większości pralnie o charakterze przemysłowym, a takie pranie oferują usługi klientom zinstytucjonalizowanym, więc lokalizacja nie ma tak wielkiego znaczenia jak wtedy, kiedy pralnia oferuje usługi klientom indywidualnym. Oczywiście ważny jest dobry, w miarę szybki dojazd, a więc tak naprawdę chodzi o przyzwoitą infrastrukturę drogową. Natomiast lokalizacja za miastem jest jak najbardziej pożądana, byle budynek spełniał wszystkie wymogi, jakie są przewidziane dla przemysłowej pralni wodnej.

Inaczej się sprawy mają w przypadku pralni oferującej swoje usługi klientom indywidualnym. W praktyce chodzi przede wszystkim o pralnie chemiczne, które oferują tak zwane pranie na sucho, ale też o pralnie samoobsługowe, punkty pralnicze, czy pralnie ekologiczne

Pralnie chemiczne, które oferują pranie na sucho, czyli bez użycia wody, muszą być usytuowane blisko klienta, czyli wszędzie tam, gdzie przechodzi i zatrzymuje się bardzo wiele ludzi i to takich, których stać na usługi pralnicze. Najlepsza lokalizacja to są centra handlowe i hipermarkety- duże bezpłatne parkingi, dobra komunikacja i przede wszystkim wszystko pod jednym dachem. Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny, bo zapracowani ludzie lubią rozbić kilka rzeczy naraz- zakupy, fryzjer, bank, a w tym czasie wyczyszczą się nasze garnitury czy garsonki. Idealna sytuacja dla współczesnego japiszona.

Czynsze najmu w hipermarketach są oczywiście obłędnie wysokie, ale za to ruch w interesie gwarantowany.
Za dość korzystne lokalizacje uchodzą też nowe, wielkie osiedla mieszkaniowe.
W przypadku punktów pralniczych sprawa jest o tyle łatwiejsza, że de facto nie jest to pralnia sensu stricto, ale punkt pośredniczący pomiędzy klientem a pralniami. Lokal nie musi spełniać restrykcyjnych wymagań, tak jak to jest w przypadku profesjonalnych pralni, może być też całkiem mały, byle był łatwo dostępny i estetyczny. Mniejszy lokal oznacza mniejsze czynsze.

Najbardziej skomplikowana sytuacja jest z lokalizacją pralni samoobsługowych – bo wymaga nie tylko spełnienia wszystkich warunków określonych prawem, ale żeby w ogóle miał choćby najmniejszą szansę coś zarobić, powinien znajdować albo w miasteczku studenckim, albo w takim miejscu, gdzie bardzo dużo ludzi wynajmuje mieszkania, które jak wiadomo zawsze są bez czynnych pralek.

Szukasz dobrego sprzętu do swojej pralni? Koniecznie sprawdź pralnice! 

Autor