Czyszczenie i pranie dywanów

Regularne czyszczenie i odświeżanie dywanu, pozwoli nie tylko utrzymać go przez długie lata w dobrym, estetycznym stanie, ale stanowi bezpieczną barierę broniącą domowników przed kurzem i innymi alergenami, dla których dywan jest wymarzonym siedliskiem.
Trzeba regularnie odkurzać dywan specjalną szczotką do dywanów. W niektórych odkurzaczach znajdziemy typy szczotek przystosowane do różnych typów dywanów ( na przykład krótki i długi włos, wełna, mieszanka, czy stu procentowy syntetyk), częste odurzanie takimi specjalistycznymi szczotkami dywanu, usunie na bieżąco kurz, brud, alergeny i ochroni przed poważniejszymi zabrudzeniami. Odpowiednio częste odkurzanie co innego znaczy w domu z dziećmi i zwierzętami, a co innego w salonie starszych osób chodzących tylko w czystych pantoflach. W tym drugim przypadku wystarczy odkurzać raz w tygodniu, a w tym pierwszym codzienne odkurzanie może okazać się niewystarczające.

Standardowo dywan pierzemy raz na dwa lata, ale jeśli jest intensywnie wykorzystywany, to raz na rok, albo nawet dwa razy do roku. Przed jakimikolwiek próbami prania dywanu, należy dokładnie przestudiować przepis prania zalecany przez producenta dywanu. Ten przepis przeważnie znajduje się na wewnętrznej stronie dywanu obok parametrów i składu. Inaczej czyścimy i pierzemy dywany wełniane, inaczej syntetyczne.

Oto kilka sposobów wywabiania plam na dywanie
– roztwór z pół szklanki amoniaku i dwóch litrów ciepłej wody. Pocieramy gąbką nasączoną takim roztworem, a następnie osuszamy to miejsce papierowym ręcznikiem, bawełnianą ściereczką albo chusteczką dla niemowląt
– na świeże plamy na dywanie najlepszy jest roztwór pół szklanki octu i dwie łyżki soli
– na plamy i zabrudzenia już utrwalone można nałożyć na kilkanaście godzin pastę wykonaną z mąki kukurydzianej i octu, potem odkurzamy i gotowe
– plamy z farb usuwamy roztworem : dwie łyżki octu, jedna łyżeczka proszku do prania i szklanka ciepłej wody. Pocieramy poplamione miejsce gąbką nasączoną roztworem nawet kilka razy, potem odsączamy ręcznikiem.
– plamy z czerwonego wina na dywanie usuwamy białym winem a potem przecieramy gąbką nasączoną zimną wodą i odsączamy. Jeśli efekt będzie niezadowalający można posypać poplamione miejsce solą, a potem dokładnie odkurzyć.
– plamę po smarach czyścimy kremem do golenia, a następnie wyschnięty krem usuwamy wilgotną gąbką
– tłuste plamy usuwamy miksturą sporządzoną z alkoholu i soli, w stosunku jedna część soli, cztery części alkoholu.

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na odświeżenie dywanu jest posypanie dywanu sodą oczyszczoną, pozostawienie an kilka godzin, a potem dokładne odkurzenie. Dywan będzie czystszy i znikną nieprzyjemne zapachy.

Autor