Bezpieczne pranie ubrań - część pierwsza

Chociaż nie wszyscy zwracamy na to uwagę, to właściwe pranie oraz suszenie ubrań, może przyczynić się do tego w jaki sposób wyglądają oraz wydłużyć ich żywotność. Zdaje się, że każdy z nas chce, aby jego ubrania zachowały się w jak najlepszym stanie przez długi czas. Oto kilka rad, które nam to ułatwi.

Niewłaściwe pranie - konsekwencje

Niewłaściwe pranie nie zawsze wiąże się z dużymi konsekwencjami, jeśli jednak dojdzie do skurczenia albo rozciągnięcia materiału wtedy zdecydowanie poniesiemy stratę, zwłaszcza jeśli dotyczy to jednego z naszych ulubionych ubrań. Inne konsekwencje to wyblakły kolor, albo zabarwienie naszego ciucha na zupełnie inny kolor.

Sprawdzaj oznaczenia

Sprawdzanie oznaczeń to podstawa, choć bardzo często segregujemy ubrania na jasne i ciemne. Nie zwracamy przy tym uwagi na to, że mogą się one różnić pomiędzy sobą materiałem, z którego są wykonane, a co za tym idzie temperaturami, w których powinniśmy je prac. Warto sprawdzać metkę, ponieważ znajdziemy tam zalecenia względem tego, czy pranie powinno być ręczne, czy mechaniczne. Jeśli zaleca się pranie ręczne, to lepiej nie ryzykować wrzucaniem takiego ciucha do pralki. Jeśli pierzemy ręcznie, zadbajmy o to, by miska, w której pierzemy była czysta. Ciuchy pierzmy w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Używajmy przy tym właściwych środków chemicznych, do wyboru mamy zazwyczaj proszek lub płyn do prania ręcznego. Wybór środka piorącego uzależniony jest bezpośrednio od pranej przez nas tkaniny. Nie zapomnijmy również o płynie do płukania. Oznaczenia na metkach pozwolą nam dobrać właściwą temperaturę prania. Nieodpowiednio dobrana temperatura może spowodować skurczeni naszych ubrań.

Podziel ubrania

Równie istotne jest również podzielenie ubrań nie tylko ze względu na kolory. Konieczne może okazać się osobne pranie bielizny, spodni czy koszulek. Wszystko uzależnione jest od wcześniej wspomnianych kolorów, ale i różnicy temperatur. Niektóre plamy nie puszczą w niskich temperaturach, dlatego chociaż ubrania mogą mieć ten sam kolor, mogą mieć inne wymagania w tym względzie. Przed praniem nie zapomnijmy również dokładnie opróżnić naszych kieszeni. Jeśli zapomnimy o chustce higienicznej, możemy spodziewać się jej nieestetycznych resztek na ubraniach.

Autor