Własna pralnia – pomysł na opłacalny biznes?

Prowadzenie swojego własnego biznesu i czerpanie z tego zadowalających zysków właściwie nigdy nie jest niczym prostym. Aby osiągnąć tutaj pełen sukces trzeba przede wszystkim posiadać odpowiedni kapitał początkowy, dobry pomysł, a także szereg predyspozycji i cech charakteru – odwaga, pracowitość i umiejętność sprawnego zarządzania. Przed rozpoczęciem takiej działalności należy także dokładnie poznać specyfikę danego biznesu, bowiem jest to konieczne do prowadzenia jakiejkolwiek firmy.

Doskonałym przykładem jest tutaj własna pralnia. Może to oczywiście być ciekawy pomysł na biznes, ale bez dokładnego wdrożenia się w charakter całej tej branży nie będziemy w stanie zbyt wiele osiągnąć. Na niektóre czynniki nie możemy oczywiście wpływać – niekiedy najważniejsze jest po prostu zwykłe szczęście. Niemniej jednak można zastosować się do kilku podstawowych porad, dzięki którym znacznie będziemy mogli zwiększyć nasze szanse na sukces. Pierwszym krokiem na drodze do stworzenia własnej pralni powinno być oczywiście wybranie odpowiedniej dla niej lokalizacji.

W odróżnieniu jednak od wielu innych rodzajów biznesu, w takim przypadku posiadanie eleganckiego lokalu w samym centrum wielkiego miasta wcale nie jest konieczne. Dobrym pomysłem mogą być nieco bardziej peryferyjne regiony dużych miast, bowiem dają one później bardzo szerokie możliwości w kwestii rozwoju takiego biznesu. Zresztą, pralnia niekoniecznie musi działać w wielkim mieście. Bardzo dobrą propozycją są nieco mniejsze miasta, mniej więcej po 20-40 tysięcy mieszkańców. Również i tam ludzie chcą wyglądać dobrze i schludnie, zaś konkurencja w takich miejscach właściwie nie istnieje. Nieco inaczej wygląda prowadzenie pralni we wschodniej i zachodniej części Polski. Warto wiedzieć o tym, że we wschodnich województwach naszego kraju sieci pralni nie są jeszcze tak dobrze rozwinięte, dzięki czemu cały czas mamy tutaj szanse na wyprzedzenie konkurencji i zostanie prawdziwym potentatem na tym rynku.

Z drugiej strony bardzo dobrze radzą sobie także pralnie działające w regionach przygranicznych, w pobliżu Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi bardzo cenią sobie czystość, ale jednocześnie usługi tego typu w Polsce są nieporównywalnie tańsze od tych w Niemczech, przez co wielu Niemców chętnie korzysta z ofert polskich pralni. Generalnie w przypadku lokalizacji powinniśmy zatem skupiać się na podstawowych zasadach obowiązujących przy wszystkich innych rodzajach działalności – podstawa to łatwy dojazd i parking. Musimy również znaleźć lokal, który będzie spełniał wszystkie wymogi obowiązującego w Polsce prawa.

​Wymagana jest powierzchnia minimum 50 m kwadratowych, z czego minimum 5 metrów należy przeznaczyć na pomieszczenia socjalne, 2 na pomieszczenia sanitarne i kolejne 2 na magazyn środków chemicznych. Trzeba również upewnić się, że w takim pomieszczeniu będziemy mogli korzystać z energii elektrycznej o odpowiedniej mocy – pralnia zużywa zwykle sporo prądu. Samo wyposażenie i adaptacja lokalu na pralnię to jeden z trudniejszych elementów w rozwijaniu takiej działalności, bowiem zwykle musi się to wiązać ze sporymi kosztami.

Niekiedy pełne wyposażenie profesjonalnej pralni to wydatek rzędu około 300 tysięcy złotych, zatem warto poświęcić na to nieco czasu i postarać się znaleźć nieco tańsze, używane urządzenia w dobrym stanie technicznym. Oczywiście, niezawodność i bezawaryjność jest tutaj znacznie ważniejsza niż niska cena. Po przygotowaniu swojego lokalu pozostaje nam już tylko zadbanie o odpowiednią reklamę. Na takich kwestiach nigdy nie warto oszczędzać, bowiem jedynie w taki sposób w krótkim czasie będziemy w stanie przyciągnąć do siebie wielu nowych klientów. Zastanawiasz się nad otworzeniem włąsnej pralni? Koniecznie sprawdź pralnice Sovrana!

Autor