Właściwości sit poliuretanowych

Żeby dobrze zrozumieć na czym polegają właściwości sit poliuretanowych, trzeba coś więcej wiedzieć o samych poliuretanach, bo to właśnie ich fenomen odmienił bardzo wiele dziedzin życia i przemysłu.
Poliuretan, a konkretnie elastomer poliuretanowy, czyli nowoczesne tworzywo sztuczne powstałe wskutek reakcji chemicznej przeprowadzonej w roku 1937 przez niemieckiego uczonego Bayera i jego współpracowników, należy do tych substancji, które nieustannie się zmieniają i modyfikują, przez co na rynek wprowadzane są coraz to inne postacie tego unikalnego surowca i to o zmiennych właściwościach.

Jest to możliwe, bo tą kluczową reakcję chemiczną poliolu z izocyjanianami przy użyciu katalizatorów ( na przykład katalizatorami w tej reakcji chemicznej mogą być sole żelaza, bizmutu, cynku, cyny i jeszcze wiele innych substancji.) można modyfikować poprzez zmiany proporcji składników, jak również ich dobór. Coraz to inne mieszaniny składników, skutkują innymi właściwościami i coraz to innymi postaciami poliuretanów. Po prostu inny dobór surowców i katalizatorów w reakcji chemicznej, to inna postać i właściwości powstałych poliuretanów. Tak więc otrzymamy poliuretany i sztywne, bardzo elastyczne i wytrzymałe i bardziej gumowe i gładkie i gąbczaste- po prostu nieskończone możliwości nowych zalet i postaci, a wszystko ma się rozumieć powstaje pod konkretne zapotrzebowanie przemysłu.

Tak się właśnie sprawy miały w przypadku budownictwa, a konkretnie wytwarzania sit poliuretanowych. Te doskonałe, wytrzymałe sita praktycznie wyparły z rynku tradycyjne sita wykonane z metalu, czy innego, nie tak nowoczesnego jak poliuretan tworzywa sztucznego. Do produkcji tych nowoczesnych sit wykorzystano poliuretan o budowie zamknięto komórkowej, a taki poliuretan jest materiałem wyjątkowo trwałym, odpornym na obciążenia mechaniczne, na ścieranie, na promieniowanie UV, na wilgoć, na oddziaływanie praktycznie wszystkich środków chemicznych, olejów, kwasów, tłuszczów, temperatury.

Sita wykonane z tego tworzywa sztucznego są lekkie, wytrzymałe i choć są nieco droższe od sit wykonanych z tradycyjnych materiałów, to zdecydowanie korzystniej jest zapłacić troszkę więcej i mieć niezawodne i trwałe narzędzie. Sita poliuretanowe mają też nowocześniejsza konstrukcję ( stożkowaty kształt oczek), co przekłada się na większą efektywność pracy.

Autor