Gdzie założyć pralnie?

Lokalizacja pralni, to jedna z najbardziej kluczowych spraw w procesie otwierania własnego biznesu. Decyzja o lokalizacji zależy od wielu czynników, ale pierwszym jest oczywiście rodzaj pralni. Pralnie wodne, to w naszych, polskich warunkach w większości pralnie o charakterze przemysłowym, a takie pranie oferują usługi klientom zinstytucjonalizowanym, więc lokalizacja nie ma tak wielkiego znaczenia jak wtedy, kiedy pralnia oferuje usługi klientom indywidualnym. Oczywiście ważny jest dobry, w miarę szybki dojazd, a więc tak naprawdę chodzi o przyzwoitą infrastrukturę drogową. Natomiast lokalizacja za miastem jest jak najbardziej pożądana, byle budynek spełniał wszystkie wymogi, jakie są przewidziane dla przemysłowej pralni wodnej.

Inaczej się sprawy mają w przypadku pralni oferującej swoje usługi klientom indywidualnym. W praktyce chodzi przede wszystkim o pralnie chemiczne, które oferują tak zwane pranie na sucho, ale też o pralnie samoobsługowe, punkty pralnicze, czy pralnie ekologiczne

Pralnie chemiczne, które oferują pranie na sucho, czyli bez użycia wody, muszą być usytuowane blisko klienta, czyli wszędzie tam, gdzie przechodzi i zatrzymuje się bardzo wiele ludzi i to takich, których stać na usługi pralnicze. Najlepsza lokalizacja to są centra handlowe i hipermarkety- duże bezpłatne parkingi, dobra komunikacja i przede wszystkim wszystko pod jednym dachem. Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny, bo zapracowani ludzie lubią rozbić kilka rzeczy naraz- zakupy, fryzjer, bank, a w tym czasie wyczyszczą się nasze garnitury czy garsonki. Idealna sytuacja dla współczesnego japiszona.

Czynsze najmu w hipermarketach są oczywiście obłędnie wysokie, ale za to ruch w interesie gwarantowany.
Za dość korzystne lokalizacje uchodzą też nowe, wielkie osiedla mieszkaniowe.
W przypadku punktów pralniczych sprawa jest o tyle łatwiejsza, że de facto nie jest to pralnia sensu stricto, ale punkt pośredniczący pomiędzy klientem a pralniami. Lokal nie musi spełniać restrykcyjnych wymagań, tak jak to jest w przypadku profesjonalnych pralni, może być też całkiem mały, byle był łatwo dostępny i estetyczny. Mniejszy lokal oznacza mniejsze czynsze.

Najbardziej skomplikowana sytuacja jest z lokalizacją pralni samoobsługowych – bo wymaga nie tylko spełnienia wszystkich warunków określonych prawem, ale żeby w ogóle miał choćby najmniejszą szansę coś zarobić, powinien znajdować albo w miasteczku studenckim, albo w takim miejscu, gdzie bardzo dużo ludzi wynajmuje mieszkania, które jak wiadomo zawsze są bez czynnych pralek.

Szukasz dobrego sprzętu do swojej pralni? Koniecznie sprawdź pralnice Sovrana

Autor

Ambroży fusion

opis autora